Mes esame dvi Lietuvoje veikiančios specializuotos pagalbos vyrams linijos, susijungusios bendram tikslui – ištiesti pagalbos ranką vyrams, kai jiems to labiausiai reikia.
Kiekviena iš mūsų turi savo unikalų kelią ir metodą, tačiau mus vienija bendras siekis – užtikrinti, kad nė vienas vyras Lietuvoje neliktų vienas su savo sunkumais. Mūsų durys atviros visiems, kuriems reikia išklausymo, supratimo ir profesionalios pagalbos. Kviečiame susipažinti su mumis artimiau.
Emocinės paramos linija vyrams „Nelik vienas” – palaikymas, kai jo labiausiai reikia
Tamsiausiu momentu tik vienas skambutis gali tapti keliu į šviesą. 2021-ųjų metais šią pagalbos formą įgyvendino VšĮ Klaipėdos apskrities pagalbos vyrams centro vadovas Darius Docius, tapdamas projekto „Nelik vienas” bendrakūrėju ir vadovu. Emocinės paramos tarnyba „Nelik vienas” gimė iš aiškaus supratimo – vyrams reikia saugios, anonimiškos erdvės kalbėtis apie nerimą, santykių krizes, vienišumą ar netikėtus gyvenimo iššūkius.
Išskirtinis „Nelik vienas” bruožas – bendruomeniška pagalba: emocinę paramą teikia specialiai paruošti savanoriai iš visos Lietuvos. Jie kruopščiai atrenkami ir apmokomi 100 akademinių valandų mokymuose, vykstančiuose kartą arba du per metus. Per šešis tokius mokymus parengti 60 emocinės paramos savanorių, iš kurių šiuo metu aktyviai veikia 33 (13 vyrų ir 20 moterų).
2023-iaisiais „Nelik vienas” tapo Lietuvos emocinės paramos tarnybų asociacijos tikrąja nare, patvirtindama teikiamos pagalbos kokybę.
Įspūdingi skaičiai liudija tarnybos reikalingumą – per ketverius veiklos metus sulaukta virš 17 300 skambučių: nuo pirmųjų 2 574 (2021 m.) iki 4 328 (2024 m.) ir dar 1 505 iki 2025-ųjų gegužės. Savanoriai suteikė emocinę paramą 10 009 kartų. Kiekvienas užmegztas pokalbis – tai galimybė vyrui išsikalbėti be vertinimo, pajusti supratimą, palaikymą ir naują viltį.
Jei jauti, kad gyvenimo našta darosi per sunki ar negali pasikalbėti su artimaisiais, prisimink: pagalbos prašymas – tai drąsos, ne silpnumo požymis. Kai atrodo, kad nieko nebelieka, atsimink paprastą tiesą – tu nesi vienas savo kelyje. Nelik vienas su savo mintimis, jausmais ir iššūkiais. Paskambink, ir linijos savanoriai išties pagalbos ranką.
Profesionalus pokalbis gali tapti raktu į geresnį savęs pažinimą ir naują gyvenimo kokybę. Šią galimybę 2020-ųjų rudenį pasiūlė Kauno apskrities vyrų krizių centro direktorės psichologės-psichoterapeutės Dovilės Bubnienės idėja ir Socialinės apsaugos bei darbo ministerijos parama.
„Vyrų linija” – tai unikali paslauga, kur kiekvienas Lietuvos vyras darbo dienomis 10-14 val. gali visiškai nemokamai ir anonimiškai pasiekti profesionalius specialistus – psichologus, psichoterapeutus ar teisininkus telefonu, vaizdo skambučiu ar laiško formatu.
Ši iniciatyva gimė reaguojant į skausmingą statistiką: Lietuvoje šeši-aštuoni iš dešimties savižudybių – vyrai. Daugelį stabdo gėdos jausmas ir stereotipas, kad „stiprus vyras neverkia, nesiskundžia”. Iki 2020-ųjų nebuvo nė vienos patogiai pasiekiamos nuotolinės tarnybos, skirtos būtent vyrams, o pandemijos izoliacija ir finansinis spaudimas tik parodė, kaip skaudžiai trūksta tokios pagalbos.
Per trumpiau nei penkerius metus specialistai suteikė beveik 3 600 valandų kompleksinių konsultacijų: 286 val. 2020-aisiais, beveik 1 000 val. – 2021 m., dar 1 000 val. – 2022-aisiais, 1 060 val. – 2023-iaisiais ir per 240 val. 2024-aisiais. Svarbu paminėti, kad kiekvienas besikreipiantis gali gauti ne vieną, o tiek konsultacijų, kiek reikia jo problemai spręsti – kol baimė, gėda ar neviltis atsitraukia.
Vyrai iš visos Lietuvos kreipiasi dėl blogos emocinės būsenos, santykių griūčių, finansinių ar užimtumo rūpesčių, priklausomybių, seksualinio tapatumo klausimų, pykčio ar smurtinių impulsų, o kartais tiesiog todėl, kad nebenori būti vieni kovoje su savižudybės mintimis. Kiekvienąkart juos pasitinka profesionalus, palaikantis balsas ir priminimas: pagalbos prašyti – drąsu.