fbpx

Vyrų emocinė sveikata: vyrai dažnai bijo kitų vyrų.

Specialistai pastebi, kad prastą vyrų emocinę sveikatą šiandien dažnai lemia tinkamų autoritetų ir pavyzdžių neturėjimas vaikystėje bei skaudžios patirtys. Patiriamas stresas dažnai virsta vidine agresija, kuri gali tapti pavojingo ar net destruktyvaus elgesio priežastimi.

Kaip teigia psichologas, seminarų ir grupių vyrams vedėjas Antanas Grižas, šiais laikais grynai vyriška problema – kaip rasti balansą tarp stuburo turėjimo ir širdies.

Svarbu ne tik mokėti būti pažeidžiamam, jautriam, atsiverti intymiam ryšiui su žmonėmis, bet ir pastovėti už savo ribas, pasirūpinti savo poreikiais, jausti sveiką santykį su savo agresija.

Pasak psichologo A. Grižo, tarp šitų dviejų kraštutinumų daug vyrų šiuo metu blaškosi. Vyriškumas išgyvena krizę pagal įvairius psichikos sveikatos rodiklius: priklausomybes, savižudybes, rizikingą, savidestruktyvų elgesį, buvimą santykiuose.

Psichologas pastebi, kad išorinė agresija, išorinis smurtas ir noras dominuoti yra bejėgiškumo išraiška. Daugelis vyrų jaučiasi bejėgiai, be galios, pasimetę. Vyrams neaišku, kas jie tokie, kokiu vyru galima būti, kokiu ne, jie neturi su kuo pasikalbėti apie tai, pasitarti. Vis labiau girdime, kad kritikuojamas vyriškumas ir tame kontekste agresija gali lengvai augti.

Pasak A. Grižo, visuomenė bando stumti žmones į tradicinį vyriškumą, o jie gal visai nenori būti tradiciniai vyrai, jie galbūt nori būti spalvoti, jautrūs, kūrybiški ir taip toliau, visai ne tokie tradiciniai stoiški ir grubūs vyrai.

Jeigu jau vyras sugalvoja, kad jam reikia savimi pasirūpinti, jis gali nueiti pas psichiatrą arba pas psichologą, bet dažniausiai šie specialistai yra moterys. Tai nebūtinai užkerta kelią, yra daugybė vyrų, kurie eina pas psichikos sveikatos specialistes moteris ir jiems tai padeda, bet daugelį tai atgraso nuo kreipimosi. Anot A. Grižo, vyrai nemoka kalbėti apie jausmus, nepasitiki, kad kitas vyras mokės kalbėti apie tuos jausmus, tai yra nesaugu. Vyrai baisu, kad jeigu jau bent kokį emocinį artumą parodys kitam vyrui, tai jau viskas, čia jau homoseksualumas, mūsų visuomenėje tai didžiausia nuodėmė.

Projektas „Nelik vienas“ jums siūlo nemokamas specialistų konsultacijas. Jas galite rasti: https://nelikvienas.lt/specialistai/

Iš straipsnis leidžia daryti išvadą – vyrų emocinė sveikata yra labai svarbi. Kviečiame ją puoselėti.

Pilną straipsnį galite rasti paspaudę ant nuorodos: https://www.lrt.lt/naujienos/gyvenimas/13/1205209/vyrai-daznai-bijo-kitu-vyru

Kiti straipsniai