fbpx

Karas Ukrainoje – kaip jis veikia lietuvių vyrų emocinę savijautą?

Išgyvename nelengvą laikotarpį – jau trečius metus bandome įveikti pandemiją, kuri sukėlė nemažai streso dėl savo ir artimųjų sveikatos, o vasario pabaigoje prie šių išgyvenimų prisidėjo ir nerimas dėl karo grėsmės. Nors karas Ukrainoje turi įtakos visų be išimties emocinei savijautai, vyrai yra linkę rečiau išreikšti savo jausmus, todėl įtampa kaupiasi ir gali turėti rimtų pasekmių jų psichinei būsenai. Emocinę paramą vyrams šiuo įtemptu laikotarpiu gali suteikti pagalbos linijos vyrams „Nelik vienas“ savanoriai.

Nerimas paaštrina psichines ligas 

Anot pagalbos linijos vadovo Dariaus Dociaus, išlieka stereotipas, kad vyrai privalo būti stiprūs ir nepažeidžiami, būtent todėl dėl savo psichologinių išgyvenimų pagalbos kreipiasi rečiau, nei moterys. Karinė padėtis užkrauna didesnę psichologinę naštą taip pat ant vyrų pečių – vyrauja požiūris, kad būtent jie privalėtų gelbėti šeimą, jei ją užkluptų pavojus. 

Todėl šiuo neramiu laiku organizacijos savanoriai girdi dar daugiau vyrų nusiskundimų, susijusių su padidėjusia įtampa. Besikreipiantys vyrai kaip ir iki šiol skundžiasi vienatvės jausmu, santykių problemomis, nepaaiškinamu liūdesiu ar bloga emocine savijauta, o dalis paskambinusiųjų išgyvena ir nerimą dėl karo Ukrainoje.

„Vienišiai jaudinasi dėl savo saugumo, skundžiasi, kad neturi su kuo pasikalbėti, o turintys šeimas mąsto, kaip apsaugoti jų narius. Pavyzdžiui, neseniai į mus kreipėsi vyras, kuris jautėsi apimtas nerimo dėl karo Ukrainoje. Jis nuolat stebi žinias per televizorių ir internete, tačiau nerimas nuo to tik auga. Vyras teigė galvojantis apie pabėgimą su visa šeima į saugesnę vietą kitoje šalyje. Dažnai besikreipiantieji mini ir beviltiškumą dėl situacijos Ukrainoje“, – pasakoja pagalbos linijos savanoris. 

Kitos įvardijamos kreipimosi priežastys yra fizinės sveikatos problemos, neigiamas savęs vertinimas, gyvenimo prasmės paieškos. Pagalbos vyrams linijos duomenimis, didžioji dalis skambinančių vyrų jau anksčiau yra patyrę ar tebepatiria psichinius negalavimus. 

„Nerimo apimtas žmogus paprastai yra susikaustęs, gyvena tarsi parengties sąlygomis, dėl to sunaudoja daug energijos resursų, pervargsta, tampa jautresnis. Patiriama įtampa paaištrina ir lėtines psichines ligas“, – priduria „Nelik vienas“ vadovas.

Skaitykite daugiau: https://www.lrytas.lt/gyvenimo-budas/psichologija/2022/03/18/news/karas-ukrainoje-kaip-jis-veikia-lietuviu-vyru-emocine-savijauta–22759995